Oto ozdoba naszej aukcji - dużej rzadkości dwudukat Jana II Kazimierza.
Efektowna moneta, niczym ort w złocie.
Dwudukat bydgoski 1664 na aukcjach w Polsce oferowany dotychczas tylko jeden raz. W 2007 roku, na jubileuszowej, 10 aukcji PDA (poz. 650, egzemplarz ze śladem po zawieszce). My mamy ten zaszczyt, po ponad 15 latach, zaoferować Państwu drugi egzemplarz. Piękny, a dodatkowo ze znakomitą proweniencją.
To moneta ze słynnej kolekcji Henryka Karolkiewicza. Ilustrowana w katalogach Jarosława Dutkowskiego i Marka Kalenieckiego.
Bardzo rzadka również typologicznie.
To JEDYNY dwudukat koronny króla Jana Kazimierza bez umieszczonego herbu podskarbiego wielkiego koronnego spośród wszystkich roczników bicia. W tym przypadku herbu Ślepowron - Jana Kazimierza Krasińskiego.
W dotychczasowej literaturze błędnie przypisywany mennicy w Krakowie. W rzeczywistości będący emisją bydgoską, na co wskazuje zbieżność stylistyczna m.in. portretu królewskiego. Wykonany przez rytownika stempli m.in. unikalnego tymfa portretowego z naszej 4 aukcji, który trafił na Zamek Królewski w Warszawie.
Polecamy.
Złoto, średnica 29 mm, waga 6.856 g
Awers: popiersie królewskie w koronie, zbroi i płaszczu, z Orderem Złotego Runa na piersi. W otoku:
IOAN CAS D G REX POL & S M D L R P
Rewers: ukoronowana pięciopolowa tarcza, z małą, pięciopolową tarczą centralnie. Opasana łańcuchem Orderu Złotego Runa. Po bokach inicjały A-T (Andrzeja Tymfa, zarządcy mennicy). W otoku:
MONET AVREA REG POL 1664