Efektowny, złoty medal wagi 5 dukatów, który wiążą z Polską wydarzenia nim upamiętniane, jak i jego twórca.
To dzieło słynnego, gdańskiego medaliera - Jana Höhna. Sygnowane przez niego na rewersie monogramem IH.
Medal wykonany dla upamiętnienia największej bitwy szwedzkiego potopu. Bitwy pod Warszawą z końca lipca 1656, podczas której starły się wojska polskie ze wspólnymi armiami Karola Gustawa i Fryderyka Wilhelma. I to właśnie sojusznika szwedów, elektora Brandenburgii, widzimy na awersie niniejszego medalu.
Włączył on się do walk w Polsce po podpisaniu 25 czerwca 1656 roku traktatu ze szwedami w Malborku. Dla Polski było to odebranie nadziei na szybkie zakończenie wojny. I mimo odzyskania stolicy 1 lipca przez wojska Rzeczpospolitej, zmuszone zostały one do wycofania się po przegranej bitwie pod Warszawą, niecały miesiąc później.
Wydarzenie to było bardzo ważne dla historii Prus, gdyż jak podkreślają historycy, było to pierwsze, wielkie zwycięstwo pruskiej armii w Polsce i wstęp do przerwania lennej zależności.
Typ z dużym popiersiem Fryderyka (rozdzielającym napis otokowy u dołu). Kompozycja awersu bardzo zbieżna stylistycznie z przedstawieniem Jana II Kazimierza na donatywie.
Atrakcyjny stan zachowania. Medal oceniony przez NGC na AU details. Brak noty numerycznej ze względu na puncę 5 nabitą pod popiersiem (oznaczenie wartości w dukatach).
Proweniencja sięgającą początków XX wieku. To medal pochodzący z kolekcji Strothera, sprzedawany na aukcji w 1920 roku, a wcześniej Killischa von Horna (aukcja Hess, Frankfurt, 1904 r.).
Bardzo rzadki.
Fakt ten może podkreślać, że do swojego zbioru włączał go również Emeryk Hutten-Czapski, ale miał tylko wersję w srebrze.