Efektowny medal z czasów króla Jana Kazimierza.
Dzieło słynnego, gdańskiego medaliera J. Höhna młodszego. Wybite dla upamiętnienia Pokoju w Oliwie z 1660 roku. Traktatu pokojowego zawartego pomiędzy Szwecją a Rzeczpospolitą dnia 3 maja 1660, kończącego potop szwedzki.
Piękny kompozycyjnie medal o bardzo wymownej symbolice. Przedstawiający panoramę Gdańska, nad którą unosi się słońce, którego promienie rozganiają zachmurzenie, a nad miastem wznosi się tęcza. Pod panoramą, na pierwszym planie, widzimy pole, które obrodziło zbożem, choć między kłosami wciąż widoczne są echa wojny, w postaci wszelkiego rodzaju oręża wojennego. Całości dopełnia sentencja w otoku głosząca:
"Po wojnie złoty pokój bujne wznosi żniwo, spodziewa się stąd Gdańsk zasłużonej nagrody stałości swojej"
Pokój w Oliwie, jako wydarzenie kończące lata wyniszczającej wojny, doczekał się wielu nawiązań w polskim medalierstwie. Dziś na rynku antykwarycznym zazwyczaj spotyka się medale z przedstawieniem Opactwa Cystersów, na terenie którego podpisano traktat (czy to z Janem Kazimierze na jednej ze stron, czy modlitwą pod drzewem).
Ten należy do bardzo rzadko spotykanych.
Pierwszy raz w naszej ofercie.
W archiwum Onebid nieliczne notowania oryginału (ostatnie z 2010 r.) i jedno kopii (z dopiskiem "pozycja praktycznie nieosiągalna w oryginale").
Srebro, średnica 79,5 mm, waga 102,96 g.
Awers: panorama miasta, nad nim słońce w chmurach i tęcza, pod nim widok na pole. W odcinku inicjały JH w ligaturze. W otoku legenda:
POST BELLUM PLENA SURGIT PAX AUREAMESSE HINC SPERAT MERITAM GEDANI CONSTANTIA FRUGEM.
Rewers: nad herbem miasta napis w kilkunastu wierszach: PACI/PERPETUÆ POSTA ET ETERNATAS A SAECULO/INTER/POLONIAM SUECIAMQUE/INDUCIAS ET MOX BELLA/AUSPICIIS/DEI TER: OPT: MAX:/INVICTAQUE VIRTUTE/IOANNIS CASIMIRI/PII FELICIS PACIFICI/ANNO MDCLX/DANTISCI ET CIRCA ILLAM/TRACTATÆ/FELICITERQ III MAII CONCLUSÆ/EADEM CIVITAS LÆTA LUBENS/CONSECRAVIT.