Okazowy egzemplarz pierwszego, polskiego szeląga!
Dużej rzadkości moneta z charakterystycznym rewersem przedstawiającym herb miasta - mur miejski z bramą i trzema wieżami.
To pierwsza polska moneta Torunia, której emisja rozpoczęła się wraz z wojną trzynastoletnią, stoczoną w latach 1454-1466 pomiędzy państwem Zakonu Krzyżackiego, a Koroną Królestwa Polskiego.
Moneta wyjątkowa w swoim typie, o czym szeroko opowiadał Dariusz Marzęta na jednej z naszych sesji numizmatycznych, nazywając ją królem szelągów. Jedyna o takiej ikonografii, gdzie awers stanowił orzeł z koroną na piersi, jednak bez zbrojnego miecza, a rewers miejski herb. O wartości, jakiej nigdy już później nie miał polski szeląg.
Emisja z lat 1454-1466, wybita w dobrym srebrze. Sukcesywnie wyłapywana z obiegu i przetapiana do przebicia na wprowadzone już trzy lata później szelągi miejskie, z wyraźnie niższej próby srebra, co doprowadziło do tego, że dziś należy ona do monet bardzo rzadkich.
Tu jest ona nie tylko w pięknym stanie zachowania, ale również w bardzo rzadkiej odmianie - z orłem niewpisanym w tarczę. To najstarszy typ tych szelągów!
Najładniejszy
szeląg z bramą jaki widzieliśmy w handlu. Naturalny, równo wybity, z
połyskiem, w lekkiej patynie starego zbioru. Wyśmienity.
Srebro, średnica 21 mm, waga 1,71 g.
Awers: orzeł z koroną na szyi, na wprost, z rozpostartymi skrzydłami, zwrócony w prawo. W otoku:
KASIMIRVS : D : G : REX POLOE : (błąd, powinno być POLONIE)
Rewers: herb miasta Toruń w tarczy. W otoku:
MONETA : DVCATVS : PRVCIE