Wyjątkowy na tle całej, bardzo rzadkiej emisji numizmat.
Ćwierćtalar to jedyny w całej serii nominał z odmiennym przedstawieniem motyla. Pokazanym w locie, od boku, zamiast od góry, jak na pozostałych nominałach. Wyraźnie rzadszy, niż chociażby talary tej emisji.
Mennictwo Augusta II, podobnie jak jego życie, było bardzo różnorodne i ciekawe. Bił on nie tylko liczne emisje monet obiegowych, zarówno dla Rzeczpospolitej, jak i Saksonii, ale również liczne emisje pamiątkowe. Najsłynniejszą z nich jest seria monet z motylami, nazywana przez Niemców "Schmetterlingprägungen". Jest ona jedną z najpiękniejszych serii bitych przez polskich królów.
Dziś nie znamy jednoznacznej odpowiedzi jaki był powód jej wybicia. Upatruje się go w chęci upamiętnienia kochanki króla, Anny Konstancji von Hoyn, słynnej hrabiny Cosel. Wiązana jest również z budową w Dreźnie, w 1709 roku, wspaniałego pałacu Zwinger i towarzyszących mu budynków.
Serię z motylem (ćmą) wyemitowano w mennicy drezdeńskiej, w latach 1708-1710. Całość stanowiło 5 nominałów (od talara do grosza), lecz tylko ten jeden wyróżnił się ikonografią.
Pierwszy raz w historii naszej firmy.
Srebro, średnica 29 mm, waga 6,8 g.